Hüäänid

Loe teksti hüäänidest. Lehekülje all on ülesanne.

Tähnikhüään
Tähnikhüään

Sugukonda hüäänlased Hyaenidae kuulub 4 liiki: tähnikhüään Crocuta crocuta, vööthüään Hyaena hyaena, pruunhüään Hyaena brunnea ja tsiibethüään Proteles cristata.
Kõik liigid on levinud Aafrikas, kuid vööthüään on levinud ka Edela- ja Lõuna-Aasias.
Hüäänidel on tugev keha, suur pea, võrdlemisi suured kikkis kõrvad ja tahapoole längus keha. Seljal on hari, mis ärritudes püsti tõuseb. Võrreldes teiste hüäänlastega on tähnikhüäänil lühemad ja ümaramad kõrvad ja madalam lakk. Tähnikhüään on kõige suurem hüääniliik.
Kuigi hüääne peetakse peamiselt raipetoidulisteks, kütib tähnikhüään põhitoidu ise, kas siis üksi või kogu karjaga. Vööthüään ja pruunhüään toituvad peamiselt raibetest. Hüäänid võivad kogu saagi koos karvade ja sõrgadega nahka pista. Selleks on neil tugevad hambad ja võimsad lõuad. Tsiibethüäänid on hüäänlaste seas erandlikud. Nende kehaehitus on hapram ja saledam, koon on kitsam ja nad on kõige väiksemad. Tsiibethüäänid toituvad peamiselt termiitidest ja teistest putukatest, harvem veidi suurematest loomadest. Nende purihambad on niivõrd taandarenenud (väikesed ja nõrgad), et nad ei saakski suurte loomade liha süüa.
Rahvusvahelise Looduskaitse Liidu (IUCN) punases nimestikus on tähnikhüään ja tsiibethüään soodsas seisundis, vööthüään ja pruunhüään on veidi rohkem ohustatud – nad kuuluvad kategooriasse ohulähedane.

Tallinna Loomaaias elab vööthüään.
https://tallinnzoo.ee/animal/voothuaan/

Koht eluslooduse süsteemis:
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Alamhõimkond: Selgroogsed Vertebrata
Klass: Imetajad Mammalia
Selts: Kiskjalised Carnivora
Sugukond: Hüäänlased Hyaenidae

Fotod: arkive.org

Hüäänidest rääkisime zooloogiaringis 5.-8. septembril 2016

Vööthüään
Vööthüään

Pruunhüään
Pruunhüään


Tsiibethüään

KUIDAS VASTATA?

Loe väiteid hüäänide kohta.
Vali vastus, kas väide on ÕIGE või VALE.
Kui valisid vale, kirjuta õige väide alla reale.

VASTAN: HÜÄÄNID >> 

 

back forward