Tokee geko

Loe teksti tokee gekost. Lehekülje all on ülesanne.


 

Tokee geko Gekko gecko on üks suurimaid gekoliike maailmas. Ta kasvab kuni 35 cm pikkuseks. Värvus on tavaliselt hallikas või sinakas, millel on punased, oranžid või kollased tähnid. Tokee geko võib värvitooni muuta ja muutuda tumehalliks. Siis paistavad rohkem silma kahvatusinised täpid, mida enne heledal taustal näha ei olnud. Tavaliselt on nad heledad valuse käes ja tumedad pimedas. Tokee gekol on suur pea ja tugevad lõuad, millel on hulk pisikesi hambakesi.

Tokee geko on levinud Lõuna- ja Kagu-Aasias. Ta on Rahvusvahelise Looduskaitse Liidu (IUCN) punases nimestikus soodsas seisundis. Samas ohustavad teda mitmes paigas elupaikade hävimine, küttimine ning püük lemmikloomadeks. Hiljuti lisati tokee geko CITSESi II lisasse. CITES on oluline lepe, mis kaitseb liike rahvusvahelise kaubanduse laastava mõju eest. Teise lisasse kuuluvad liigid, mis pole otseselt ohustatud, kuid mis võivad kaubitsemise tõttu ohtu sattuda ja kellega kauplemine on seetõttu reguleeritud. Kui tahad endale teokee geko lemmikloomaks võtta, pead arvestama, et tuleb hankida CITESi luba, eriti siis kui tood ta välismaalt. Kindlasti tuleb veenduda, et loom ei oleks püütud loodusest .

 


Tokee geko on levinud Lõuna- ja Kagu-Aasias
 

Tokee geko on öise eluviisiga, elutseb peamiselt vihmametsades ning ronib puudel ja kaljudel. Sageli kohtab teda hoonetes, kus jahib putukaid. Ta on üsna agressiivne. Kaitseb oma territooriumi - ründab liigikaaslasi ja teisi sissetungijaid. Ohu korral kaitseb ennast raevukalt. Lemmikloomana kasvatades peab arvestama, et tokee geko võib valusalt hammustada. Nagu enamik gekosid suudab ka tokee geko üsna siledal pinnal kiiresti liikuda. Seda tänu varvaste all olevatele ülipeenikestele karvalaadsetele moodustistele. Krobelisemal pinnal abistavad tugevad küünised. Sarnaselt paljudele gekoliikidele on tokee geko silmalaud kokkukasvanud ja läbipaistvad. Ta ei saa silmi pilgutada ning peab silmade puhastamiseks neid keelega limpsima. Sööb putukaid ja teisi lülijalgseid ning väiksemaid selgroogsed, kellest jõud üle käib.
 


Tokee geko puhastab silmi keelega.


Tokee geko võib hammustada, kuid enamasti lihtsalt ähvardab.
 

Tokay Attack!
Kas geko püüab liblika kinni?
Jälgi, kuidas geko varbaid liigutab, et paremini libedal pinnal liikuda.


Sigimise ajal häälitsevad isased valjult. Oma nime tokee on nad saanud arvatavasti just häälitsuste järgi, milles on kuulda korduvaid silpe „to-kee“. Emane muneb korraga 1-2 muna. Munad on kõva, kuid õhukese lubikoorega. Sigimisperiood kestab 4-5 kuud. Selle aja jooksul munetakse mitu korda, keskmiselt kord kuus. Emane jääb mune valvama, kuni gekopojad kooruvad. Mune võib valvata ka isane.
 

Tokay Gecko's loud Calling, Croaking - Laos Travel
Tokee gekot kohtab ka  hoonetes, kus ta jahib putukaid.
Seal võivad nad öösel päris lärmakad olla, hüüdes pidevalt "to-kee"

 

Koht eluslooduse süsteemis:
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Alamhõimkond: Selgroogsed Vertebrata
Klass: Roomajad Reptilia
Selts: Soomuselised Squamata
Sugukond: Gekolased Gekkonidae

 Kasutatud pildid:
https://naturerules1.fandom.com/wiki/Tokay_Gecko
https://www.flickr.com/photos/myfwc/
https://pixels.com/

https://www.iucnredlist.org/
Aivo Tamm

  


 

Kui oled teksti hoolega läbi lugenud, siis kliki allolevale lingile ja vasta küsimustele
 

VASTAN: TOKEE GEKO >> 

 

back forward