Vanaaegne referaat

Tänane ülesanne on eelkõige nendele, kellel on silmad ekraani vaatamisest väsinud ja soovivad mõnda mittevirtuaalset ülesannet. Pöörake oma pilk raamaturiiulitele. Vaadake kas teie koduses raamatukogus on raamatuid, milles on juttu loomadest.

Kujuta ette, kui mina olin sinu vanune, siis ei olnud arvuteid ja nutitelefone. Isegi trükimasin oli haruldus, mida sain mõnel harval korral näpuotstega puudutada. Kõik tuli kirjutada käsitsi. Copy ja Paste ei tulnud kõne allagi. Kui tuli koolitööna referaat esitada, pidi seal olema kõik puhas ja korralik, ei tohtinud olla parandusi. Seepärast tuli alguses teha mustand ning see hiljem puhtandiks ümber kirjutada.

Teeme täna samamoodi. Nagu vanaaegse referaadi. Otsi raamaturiiulilt loodusraamatuid ja vaata, kellest sa soovid ülevaadet teha. Kui on väga suur tahtmine, võib ka raamatukogust raamatu pakiautomaati tellida. Looma kohta, kellest soovid kirjutada, peaks olema sinu raamatutes piisavalt palju materjali. Loom ise võib olla ükskõik kes.

Tänapäeva raamatud on ka hoopis teistsugused kui vanasti. Nendes on palju värvilisi pilte. Minuaegsetes raamutes on pilte vähe ja needki enamikus mustvalged.

Allpool tegin väikse juhendi, kuidas oma tööd vormistada (vaata lisatud pilte). Pigem kirjuta vähem, aga vaata, et oluline oleks kirjas. Ära kirjuta pikki lauseid. Ja lõpuks kirjuta kasutatud kirjanduse juurde nende raamatute pealkirjad, kust andmeid said.

Kasuta A4 paberit. Tee kindlasti alguses mustand. Alapealkirjade (teemade) vahesid võid muuta. Võid jätta ära mõned pealkirja osad. Näiteks kui loom ei ole haruldane, siis ei ole vaja ka kaitsest kirjutada. Või kui ei leia andmeid eluea või vaenlaste kohta.

Kirjuta kindlasti midagi väga iseloomulikku tema välimuse kohta. Lisa mõõtmed (keha pikkus ja kaal). Leviku osas märgi mandrid või mõni täpsem piirkond. Kui elab Eestis, siis lisa kindasti ka see.  Kas on taimetoiduline, lihatoiduline, segatoiduline, putuktoiduline või sööb loomade jäänuseid (raipetoiduline)? Sigimisest kirjuta, kuhu ta pesa teeb, mitu poega on ja millised on pojad sündides, kes poegade eest hoolitseb (võibolla ei hoolitstagi järglaste eest). Joonista pilt või mitu pilti. Ning lõpuks kirjuta kasutatud kirjandusse raamatu autor (autorid), ilmumise aasta ja pealkiri. Vaata lisatud pilte.

Kui töö on valmis, tee sellest foto ja saada meili teel minule.
Võid igal ajal küsida ja vahepeal mustandi saata, kui soovid.

Sinu tööst võib lõpuks saada lühike ettekanne zooloogiaringi tunnis või loodusmaja konverentsil.

Suurema pildi vaatamiseks kliki pildil
back forward