ZOOLOOGIARING

zooloogiaringi välipraktikumid 2024

Endla 10.-11. veebruar 2024

Talvised välipraktikumid olid seekord kahepäevased ning toimusid Endla looduskaitsealal, Tooma külas.
Meie õppebaas oli Endla looduskaitseala keskuses. Osalesid õpilased 4.-7. klassist.

Jõudsime kohale juba hommikul. Esimene õppetegevus toimus õppeklassis. Uurisime loomade ja määrasime loomade talviseid tegevusjälgi: näritud ja toksitud puuoksi, pähkleid ja käbisid Abiks olid määramislehed fotod ja kirjeldused. Tegevused toimusid kahes rühmas, teine rühm külastas looduskeskuse näitust, juhendas Elo. Hiljem rühmad vahetusid.

Pärastlõunal läksime Elo juhtimisel räätsadega rabaretkele. Olime seal kuni päikese loojakuni.

Õhtul mängisime mänge.

Järgmise päeva hommikul käisime Endla järve ümbruses loodust uurimas. Otsisime jalajälgi hja tegevusjälgi.

Leidsine hiirte näritud puuoksad. Rähnid olid sellel aastal palju käbisid toksinud.
Määrasime kaasavõetud fotode järgi loomade jalajälgi. Fotodel olid elusuurused jäljed.

Ennelõunal kinnistasime oma teadmisi väikese viktoriinilaadse tegevusega, kus tuli tegevusjälgi määrata.
Pärastlõunal tegime kokkuvõtteid. Koostasime nähtud, kuuldud ja tegevusjälgede järgi kindlaks tehtud loomade nimestikud.

1. jänesed; 2. põder; 3. kobras; 4. jänesed, 5. hiired; 6. kobras; 7. jänesed; 8. põder; 9. hiired; 10. erinevad (luutükk).

pildid >>


Endla 16.-17.märts 2024

Vanemate õpilaste välipraktikum toimus samuti Endla looduskaitsealal ja oli kahepäevane.

Uurisime loomade ja määrasime loomade talviseid tegevusjälgi: näritud ja toksitud puuoksi, pähkleid ja käbisid. Teine rühm külastas samal ajal loodukeskuse väljapanekut. Hiljem rühmad vahetusid.

Pärastlõunased tegevused toimusid kahes rühmas. Ühe rühmaga käisime Endla järve ümbruses loomade tegevusjälgi uurimas. Teine rühm käis samal ajal iseseisvalt räätsadega rabas. Järgmise päeva hommikul toimusid samad tegevused, kuid rühmad olid vahetunud.

Ennelõunal kontrollisime oma teadmisi veelkord loomade tegevusjälgi uurides. Pärastlõunal tegime kokkuvõtteid. Iga rühm koostas nähtud, kuuldud ja tegevusjälgede järgi kindlaks tehtud loomade nimestiku.

pildid >>


Palupõhja 24.-26. juuli 2024

Suvised välipraktikumid toimusid Alam-Pedja Looduskaitsealal. Praktikabaas oli Palupõhja looduskoolis. Praktikumid olid kolmepäevased. Pärast kohalejõudmist ja ümbrusega tutvumist osalesime ühiselt õppetegevuses, kus esitlust vaadates uurisime putukate eluviisi ja  välimust. Praktilise tegevuse käigus iseloomustasime ja võrdlesime putukate välimust. Täitsime töölehti.

Pärastlõunal toimusid tegevused kahes rühmas. Üks rühm käis kanuude ja paadiga Emajõel. Juhendajaks oli Robert. Teine rühm uuris samal ajal putukaid mikroskoobiga, määras fotode ja kollektsioonikarpides olevate eksemplaride järgi putukate liike ja rühmi ning võrdles neid. Abiks olid piltidega määramislehed.

Õhtul toimusid mängud ja muud vabaajategevused. Käisime õhtusel retkel nahkhiiri vaatlemas ja detektori abil kuulamas. Tegime putukate öövaatlust. Uurisime valgusele ja linale tulnud ööputukaid.

Teisel päeval toimusid tegevused kahes rühmas. Üks rühm uuris Martini juhendamisel veeloomi Emajões. Teise rühmaga käisime maismaaloomi uurimas. Püüdsime ja uurisime peamiselt lülijalgseid: putukais, ämblikke ja hulkjalgseid. Pärastlõunal rühmad vahetusid. Saime teada, kuidas kollektsiooniks putukaid prepareerida ja liblikaid sirutada. Kes soovis, võis ise liblikate sirutamist proovida.

Viimasel päeval Käisime üheskoos veidi pikemal õppematkal, kus saime oma teadmisi kontrollida. Enne ärasõitu tegime kokkuvõtteid ning koostasime nähtud, kuuldud ja tegevusjälgede järgi kindlaks tehtud loomade nimestikud.

pildid >>



Palupõhja 6.-7. august 2024

Suvised välipraktikumid toimusid Alam-Pedja Looduskaitsealal. Praktikabaas oli Palupõhja looduskoolis. Praktikumid olid kolmepäevased. Alguses toimus õppeprogramm ruumis. Uurisime putukate välimust, eluviisi ja elupaigalist levikut. Vaatasime ja uurisime mikroskoopidega putukate välimust vapsiku näitel.

Pärastlõunal käisid pooled õpilased iseseisvalt Emajõe elustikku uurimas, teistega püüdsime ja uurisime maismaaputukaid.

Hilisõhtul käisime ööhääli kuulamas. Vaatlesime ja püüdsime valgustatud linale tulnud putukaid. Vabadel hetketel sai mänge mängida.

Teise päeva hommikul rühmad vahetusid. Nüüd said teised iseseisvalt Emajõe elustikku uurida ning maismaaputukaid püüda ja uurida.

Õhtupoole sai kanuudega Emajõel sõita ja vaatlusi teha ning ruumis putukaid uurida ning määrata.

Viimase päeva ennelõunal käisime ühiselt pikemal retkel Lähiümbruses. Uurisime putukaid ja teisi lülijalgseid ning kordasime varemõpitut. Enne ärasõitu tegime kokkuvõtteid ning koostasime nähtud, kuuldud ja tegevusjälgede järgi kindlaks tehtud loomade nimestikud.

pildid >>

Accept Cookies